pomoc
 BIP : Urząd Miejski w Lipnie
pomoc
BIP : Urząd Miejski w Lipnie

BIP : Urząd Miejski w Lipnie

Start Przetargi Ogłoszenia Akty publicznoprawne Samorząd Rada Miejska - kadencja 2018 - 2023 Rada Miejska - kadencja 2014 - 2018 Rada Miejska - kadencja 2024 - 2029 Rada Miejska - kadencja 2010 - 2014 Rada Miejska - kadencja 2006 - 2010 SIM – KZN Toruński - nabór wniosków na mieszkania czynszowe Deklaracja dostępności Transmisje sesji Rady Miejskiej w Lipnie Portal e-Sesja Rady Miejskiej w Lipnie Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 Urząd Miejski Statut Miasta Budżet Miasta Lipna Dług publiczny Podatki i opłaty lokalne Wieloletnia Prognoza Finansowa Gminy Miasta Lipna Gospodarka gruntami Oświata Zarządzanie kryzysowe i ochrona ludności Plany audytów wewnętrznych Ochrona Środowiska Sport Kultura Zarządzenia Oświadczenia majątkowe Wybory, Referenda Ważne dokumenty Ochrona Danych Osobowych - RODO Jak załatwić sprawę? Konkurs ofert Petycje Informacje ogólne na temat dokonywania zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa przez sygnalistów Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego Infostrada Kujaw i Pomorza - Porozumienie Praca MOPS Redakcja BIP Rejestr zmian Instrukcja Kontakt

Informacje ogólne na temat dokonywania zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa przez sygnalistów


Informacje ogólne na temat dokonywania zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa przez sygnalistów

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów istnieje możliwość poinformowania o wszelkich nieprawidłowościach, które stanowią naruszenia prawa w rozumieniu art. 3 wspomnianej ustawy.

Kto może być sygnalistą?

Sygnalista lub osoba zgłaszająca to osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie posiadane informacje na temat naruszeń, które uzyskała w kontekście związanym z wykonywaną przez nią pracą na rzecz Urzędu Miejskiego w Lipnie, czyli:

  1. Pracownik, w tym pracownik tymczasowy;
  2. Osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;
  3. Przedsiębiorca;
  4. Prokurent;
  5. Akcjonariusz lub wspólnik;
  6. Członek organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej;
  7. Osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy;
  8. Stażysta, wolontariusz, praktykant;
  9. Funkcjonariusz w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2023 r. poz. 1280, 1429 i 1834);
  10. Żołnierz w rozumieniu art. 2 pkt 39 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248 i 834).

W Urzędzie Miejskim w Lipnie została przyjęta Procedura zgłoszeń wewnętrznych oraz podejmowania działań następczych.

Procedura zgłoszeń wewnętrznych stanowi realizację obowiązku, wynikającego z art. 24 ust.
1 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Procedura określa tryb przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych dotyczących informacji o naruszeniu prawa ustanowionych w Urzędzie Miejskim w Lipnie, a także podejmowania działań następczych w związku z tymi zgłoszeniami.

Procedura zgłoszeń wewnętrznych oraz podejmowania działań następczych jest dostępna do zapoznania się w Urzędzie Miejskim w Lipnie, Plac Dekerta 8, 87-600 Lipno w pokoju nr 4 u pracownika na stanowisku Dyrektor Wydziału Organizacyjnego.

Jak zgłosić naruszenie prawa?

Zgłaszający w celu przekazania zgłoszenia ma prawo skorzystać z następujących kanałów zgłoszeń:

  1. adresu e-mail: miejski.lipno@sygnalista.pro

 b) zawnioskować za pośrednictwem ww. adresu e- mail o zorganizowanie bezpośredniego spotkania w ustalonym miejscu i terminie, w celu dokonania zgłoszenia.

Zgłoszenie powinno zawierać:

Sygnalista, przekazując zgłoszenie wewnętrzne, za pomocą sposobów wskazanych w ust. 1. podaje następujące dane osobowe:

  1. imię i nazwisko,
  2. miejsce pracy, a także stanowisko lub funkcję
  3. inne dane pozwalające na ustalenie kontekstu związanego z pracą na rzecz Urzędu Miejskiego w Lipnie, a także swój adres korespondencyjny lub adres poczty elektronicznej (adres do kontaktu).

3. Sygnalista, przekazując zgłoszenie, poza danymi, o których mowa w ust. 2, powinien,
w szczególności:

  1. wskazać dane osoby lub osób, co do których ma uzasadnione podstawy sądzić, że dopuściły się naruszenia prawa będącego przedmiotem zgłoszenia, jeżeli posiada informacje w tym zakresie;
  2. przekazać, możliwie najbardziej szczegółowy, opis zgłaszanego naruszenia prawa,
    w tym: datę, miejsce i okoliczności tego naruszenia, jeżeli posiada informacje w tym zakresie;
  3. wskazać, czy przekazywana informacja o naruszeniu prawa została już wcześniej zgłoszona, a jeśli tak to kiedy, komu i w jaki sposób, jeżeli posiada informacje w tym zakresie;
  4. przekazać wszelkie inne informacje o naruszeniu prawa, które mogą mieć związek ze zgłoszeniem lub mogą pomóc w ustaleniu okoliczności sprawy;
  5. złożyć oświadczenie, czy wyraża zgodę na ujawnienie swojej tożsamości;
  6. złożyć oświadczenie, czy wyraża zgodę na komunikację, w ramach przyjęcia zgłoszenia
    i podejmowanych działań następczych, za pomocą adresu do kontaktu.

Ochrona Sygnalisty

Zgłaszający podlega ochronie pod warunkiem, że:

  1. miał uzasadnione podstawy sądzić, że będące przedmiotem zgłoszenia informacje 
    o naruszeniu prawa są prawdziwe w momencie dokonywania zgłoszenia,
  2. dokonał zgłoszenia zgodnie z procedurą, zgodnie z przepisami prawa, w dobrej wierze
     i w interesie publicznym.

Zgłaszający dokonujący zgłoszenia w złej wierze lub dokonujący zgłoszenia niepoważnego lub zgłoszenia stanowiącego nadużycie prawa nie podlegają ochronie przewidzianej w Procedurze. Ochronie nie podlegają również Zgłaszający, którzy przy dokonywaniu zgłoszeń podają celowo i świadomie błędne lub wprowadzające w błąd informacje.

Zakaz działań odwetowych

Wobec Zgłaszającego nie mogą być podejmowane działania odwetowe, groźby działań odwetowych i próby podejmowania działań odwetowych.

Żaden Zgłaszający, osoba mu pomagająca lub powiązana z nim, która korzysta z instrumentów przewidzianych w Procedurze oraz w przepisach prawa nie może spotkać się z odwetem lub negatywną oceną swojego zachowania ze strony przełożonych oraz innych pracowników. Dotyczy to także osób, które występują we wszelkich postępowaniach w charakterze świadka lub sygnalizują pracodawcy bądź innym, przewidzianym prawem organom, dostrzeżone nieprawidłowości lub udzielają wsparcia w tym zakresie innym pracownikom.

Zakaz działań odwetowych obejmuje zarówno ochronę osób dokonujących zgłoszenia, jak i osób pomagającym im w dokonaniu zgłoszenia.

Zakaz działań odwetowych obowiązuje także, jeżeli w toku rozpoznania okaże się, że zgłoszenie było bezzasadne.

 

Zarządzenie Nr 47/ 2024 Burmistrza Miasta Lipna z dnia 12 września 2024 roku w sprawie: Procedury zgłoszeń wewnętrznych oraz podejmowania działań następczych w Urzędzie Miejskim w Lipnie.

Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 47/ 2024 




Informacje o publikacji


WytworzyłZaakceptowałOpublikował
Krzysztof DerwińskiKrzysztof DerwińskiKrzysztof Derwiński
Data publikacjiLicznik odsłonLicznik zmian
5 listopada 2024 r. 11:511202


Rejestr zmian


Data zmianyTyp zmianyUżytkownik
5 listopada 2024 r. 11:58 Edycja strony Krzysztof Derwiński
5 listopada 2024 r. 11:58 Dodanie strony Krzysztof Derwiński
Pokaż więcej